Analiza opłacalności inwestycji w sieciowy magazyn energii elektrycznej funkcjonujący w modelu wyłącznie arbitrażowym CfD


Analiza dla prywatnego zakładu przetwórstwa metali. Przedmiotem było sprawdzenie wykonalności i rentowności inwestycji w przyzakładowy magazyn energii elektrycznej. Zakład eksploatuje energię sieciową w grupie taryfowej B23. Brak planów budowy instalacji fotowoltaicznych. Stworzono n-wariantowy model magazynu energii o mocy od 0,1 do 1,9 MW przyłączonego do sieci publicznej średniego napięcia.

Przeprowadzono analizę kosztową energii pobieranej z sieci i akumulowanej w magazynach w pozaszczytowych godzinach doby (13/15h) i analizę dochodową energii magazynowej kierowanej do sieci w godzinach szczytowych (9/11h). Cenę sprzedaży energii uzgodniono z Tauron Dystrybucja S.A. na podstawie modelu popytu. Wykazano dodatni bilans ekonomiczny po uelastycznieniu zastanego profilu obciążenia.

Analiza rentowności elektrolizera wytwarzającego zielony wodór z energii elektrycznej pochodzącej z przekształcania odpadów komunalnych


Analiza dla Orlen S.A. Koncepcja elektrolizera dużej mocy do produkcji zielonego wodoru z energii elektrycznej wytworzonej w układzie kogeneracyjnym na skutek ekologicznego spalania odpadów w ilości: 68 ton/dobę. Projekcja parametrów znamionowych i kosztów eksploatacji instalacji wraz z układem do sprężania wodoru zakłada komplementarny charakter jej użytkowania w całym okresie eksploatacji.

Wyznaczono zależność pomiędzy ilością wsadu a ilością energii powstałej w procesie jego spalania. Zdefiniowano moc turbiny, generatora i znamiona sprężarki. Dokonano koligacji pomiędzy podażą generowanej energii elektrycznej oraz mocą, pojemnością i sprawnością elektrolizera. Przeprowadzony bilans ekonomiczny wykazał rozsądną stopę zwrotu z inwestycji po spełnieniu istotnych warunków technicznych.

Projekt rozmieszczenia modułów farmy fotowoltaicznej dopasowanego do złożonego profilu obciążenia energetycznego


Analiza dla prywatnego zakładu mięsnego. Rewersyjny charakter obciążenia energetycznego zakładu powodował, że skierowanie modułów farmy o mocy: 4,5 MWp wyłącznie na południe geograficzne spowodowałoby nieuzasadnioną ekonomicznie migrację większości energii fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej na skutek niedopasowania krzywej wytwórczej do krzywej obciążenia.

Wyekstrahowano zakładowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w godzinach słonecznych każdego dnia w roku i dostosowano architekturę farmy do profili dobowo-godzinowych zakładu. Obliczono moce 3 płaszczyzn modułów ukierunkowanych na wschód, południe i zachód. Audyt farmy przeprowadzony rok po oddaniu jej do eksploatacji wykazał poprawność wykonanej analizy.

Nadzór autorski nad realizacją PFU inwestycji w źródła fotowoltaiczne o mocy 639 kWp na 47 obiektach użyteczności publicznej


Nadzór Programów Funkcjonalno-Użytkowych mojego autorstwa na zlecenie Gminy Pruszcz Gdański i Trąbki Wielkie. Polegał na weryfikacji zgodności prac prowadzonych przez wykonawców z zapisami PFU. Obejmował m.in. sprawdzenie spełnienia przez wykonawców wymagań w zakresie konstrukcji, przepustów i tras kablowych, osłon liniowych, urządzeń i przewodów oraz zabezpieczeń.

Podczas nadzoru położono nacisk na zapewnienie skuteczności funkcji systemów zabezpieczeń - w szczególności w obrębie instalacji zlokalizowanych w przedszkolach i szkołach. Wszystkie rodzaje ochrony zapewniają pełny stopień bezpieczeństwa. Przekazane do eksploatacji instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się awangardową jakością wykonania co gwarantuje im żywotność.

Analiza opłacalności miejskiej elektrociepłowni kogeneracyjnej zasilanej energetyczną i opałową frakcją odpadów komunalnych


Analiza weryfikacyjna dla Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o. z Gdańska. Moc elektryczna: 13 MW, moc cieplna: 63 MW. Jednostka zasilana resztkową frakcją segregacji odpadów komunalnych, niepodlegających recyklingowi. Odpady o wartości opałowej >6 MJ/kg są spalane w komorze paleniskowej w temeraturze: 930°C. Instalacja zbudowana z turbin parowych, generatorów Faradaya i parowych kotłów odzyskowych.

Potencjał wytwórczy energii elektrycznej instalacji wynosi: 109 GWh/a, zaś energii cieplnej: 141 GWh/a. Projektową wydajność procesową jednostki dostosowano do dziennej ilości wsadu w ilości: 438 ton. Przeprowadzono bilans energetyczny układu oraz projekcję korzyści wynikającach ze skierowania wytworzonej energii do publicznej sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej.

Analiza treści kontraktu vPPA zaoferowanego grupie kapitałowej zarządzającej 18 zakładami produkcyjnymi z branży przetwórstwa


Analiza dla prywatnych zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego. Zbudowano empiryczny model zastanego obciążenia elektroenergetycznego oraz aproksymacyjną formułę zapotrzebowania na energię w latach 2025-2035, uwzględniającą zaplanowany wzrost mocy RLC i przyłączeniowej. Wykonano projekcję kosztów eksploatacji energii elektrycznej z uwzględnieniem dynamiki zmian jej cen rynkowych.

Poddano szczegółowej analizie zaoferowaną treść umowy vPPA typu finansowego lub z dostawą fizyczną w formule wolumenu pay-as-produced. Wykazano, iż treść kontraktu winna zostać zmodyfikowana w części dotyczącej m.in. bezregresowego finansowania, przeniesienia tytułu prawnego do energii, produkcji kontraktowej, kwot rozliczenia, ceny zmiennej za dany okres rozliczeniowy oraz warunków rozwiązania kontraktu.

Model sprzężenia wielkoskalowych magazynów energii elektrycznej z siecią elektroenergetyczną niskiego, średniego i wysokiego napięcia


Zbudowanie modelu generacyjno-obciążeniowego ukraińskiej sieci elektroenergetycznej w celu zbadania możliwości i skali przyłączenia magazynów energii o mocy do 130 GW. Dokonano parametryzacji sieci nN, SN i WN w kontekście ich zdolności do krańcowej transmisji mocy i energii elektrycznej w funkcji odległości i mocy jednostek wytwórczych, liniowej kaskady transformatorów operatorskich i grup obciążeń.

Wyniki badań numerycznych wykazały, iż sieć charakteryzuje się wysokim niezrównoważeniem bilansu energetycznego w ujęciu potencjalnego redysponowania. Zlokalizowano obszary predestynowane do uzasadnionego ekonomicznie posadowienia wielkoskalowych magazynów energii. Przeprowadzony na modelu rachunek ekonomiczny wykazał opłacalność inwestycji po spełnieniu istotnych warunków technicznych.

Parametryzacja technologii Power-to-X do elektrolitycznej produkcji zielonego wodoru w procesie konwersji nośników odnawialnych


Przeprowadzono analizy obliczeniowe procesów Power-to-Gas. Zogniskowano się na produkcji zielonego wodoru w niskonapięciowych elektrolizerach zasilanych energią fotowoltaiczną i zwrotnie na wytwarzaniu energii elektrycznej w ogniwach paliwowych zasilanych pozyskanym wodorem. Zbudowano model procesu pośredniej konwersji rodzajów nośników energii w ujęciu wolumenowym i wydajnościowym.

Model zaadaptowano na potrzeby zbadania rentowności w celu określenia minimalnej stopy zwrotu. Zdefiniowano strumienie zysków eksploatacyjnych w zależności od komercyjnego przeznaczenia wytworzonego wodoru. Mimo, iż n-wariantowe analizy unaoczniły nierównowagowy charakter ekonomiczny procesów konwersji to inwestycja może być rentowna po wprowadzeniu szeregu modyfikacji topologicznych.

Analizy energetyczne i symulacje strumieni przychodów dla 3 farm fotowoltaicznych o całkowitej mocy 257 MWp w Ukrainie


Celem działań było zbadanie elektroenergetycznych uwarunkowań prawnych w Ukrainie, odwzorowanie krajowego systemu przesyłowego i dystrybucyjnego, dobór działek spełniających kryteria, wybór lokacji zapewniający wysoki lokalny popyt na energię, sprawdzenie parametrów gruntu, ocenę możliwości integracji farm z siecią, dobór komponentów wyposażenia oraz optymalizacja potencjału wytwórczego.

Przeprowadzono n-wariantowe analizy opłacalności inwestycji - długoterminowe symulacje kosztów i zysków. Wdrożono koncepcje o najkrótszym okresie zwrotu. Położono nacisk na równowagę pomiędzy podażą energii fotowoltaicznej i lokalnym popytem. Skorygowano ceny jednostkowe sprzedaży energii do sieci gwarantujące opłacalność realizacji inwestycji w farmy w Mikołajowie, Czechryniu i Bogusławiu.

Modelowanie hydrokinetyczne elektrowni szczytowo-pompowych w ciągu 5 akwenów basenu Bałchasz-Ałakol w Kazachstanie


Analiza uzasadnienia ekonomicznego budowy magazynu hydrokinetycznego w ciągu 5 zbiorników od Bałchaszu do Zhalanashkolu. Odwzorowano istniejące parametry hipsometryczne i terenowe. Przeprowadzono modelowanie układów pompowo-turbinowych w obrębie rzeczywistych akwenów. Motywem działania była eliminacja kosztów inwestycyjnych na budowę zasobników dolnych i górnych.

Zbudowano model finansowy magazynu ze szczególnym uwzględnieniem zastanego spadu oraz długości i przekroju poprzecznego linii ssawno-tłocznych. Wykazano, że wykorzystanie istniejących zbiorników naturalnych o zróżnicowanej wysokości lustra wody na potrzeby budowy elektrowni szczytowo-pompowej redukuje koszty inwestycyjne o 73% względem koncepcji uwzględniającej konieczność ich utworzenia.

Adres rejestrowy

CPP Sp. z o.o.
ul. Aleksandra Dulin'a 1A/68
80-180 Gdańsk
KRS: 5833439923

Dane kontaktowe

biuro@m-modzelewski.pl

508 925 060

Adres e-doręczeń

CPP Sp. z o.o.:
AE:PL-44750-76376-TVAFV-18

Michał Modzelewski:
AE:PL-43848-90778-VDDVW-14

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 16:00

Wizje lokalne na terenie całej Polski

Projekt strony HTML Codex